
Martin Wágner – Negativy z popelnice
17. 05. 2025 - 31. 12. 2026
Galerie 4 / Cheb
Výstava o výstavě přibližuje legendární expozici Mikuláše Medka a Jana Koblasy, jak pracemi obou autorů z let 1959–1963, tak i prostřednictvím nově nalezených snímků Jiřího Hampla. Výstava, jež se v srpnu 1963 odehrála v zámecké jízdárně v Teplicích, tehdejší výstavní síni Klementa Gottwalda při zdejším muzeu, se stala zlomovou událostí ve vývoji československého moderního umění. Bylo to díky tomu, že šlo o vůbec první veřejnou prezentaci abstraktních děl českého informelu, jež byla do té doby na černé listině režimu, a to dokonce od zásadních reprezentantů tohoto směru.
Mimořádné bylo už jen to, že se výstava přes předchozí zákazy vůbec konala. Stalo se tak díky tomu, že v dubnu 1963 byl tajemníkem ÚV KSČ pro vědu, školství a kulturu jmenován Čestmír Císař. Ten vnesl do zatuchlé kulturní a společenské atmosféry nezvykle liberální přístup, umožnil větší svobodu tisku a uvolnil cenzuru. Už v září 1963 byl pro svou přílišnou vstřícnost z této funkce odvolán. Pro toto krátké období se později vžilo biblické označení „milostivé léto“.
Velkolepou, myšlenkově koncentrovanou instalaci obrazů a soch tehdy oba autoři připravili spolu s kurátory Věrou Linhartovou a Františkem Šmejkalem a architektem Karlem Filsakem. Současná „rekonstrukce“ se přednostně zaměřuje na tehdy vystavená díla; pouze v případě jejich nedostupnosti je nahrazují alternativní exponáty z daného období.
Projekt vznikl ve spolupráci s Ústavem dějin umění AV ČR a Museem Kampa a je doprovázen katalogem, v němž se obě kurátorky podrobně zabývají podobou výstavy, okolnostmi jejího vzniku a následnými ohlasy. Výstava je součástí akcí připomínajících sté výročí narození Mikuláše Medka.
kurátorky: Mahulena Nešlehová, Lenka Bydžovská
